Warto wiedzieć
Wybór właściwej taśmy
Przy poszukiwaniu odpowiedniego materiału wiele różnych czynników odgrywa ważną rolę. Należy wziąć pod uwagę specyficzne cechy materiałów, czynniki środowiskowe, warunki aplikacji/instalacji, koszty oraz wymagania wydajności klejenia.
Pierwszymi krokiem jest określenie:
Rodzaju podłoża
Energia powierzchniowa materiału wpływa na zdolność kleju do rozprowadzania po podłożu. Materiały o niskiej energii powierzchniowej utrudniają uzyskanie dobrego połączenia, natomiast te o dużej energii zapewniają najlepszą przyczepność. (fot. 023abc),
Tekstura powierzchni może wpływać na siłę wiązania kleju; materiały o dużej chropowatości nie pozwalają na pełne przyleganie kleju do podłoża (słaby kontakt + mała powierzchnia = niska siła połączenia).
W przypadku materiałów o dużej ziarnistości, poprawę siły klejenia można osiągnąć przy odpowiednim doborze produktów:
– większa ilość kleju, umożliwia większą siłę połączenia,
– bardziej miękkie kleje mają lepsze właściwości przepływania,
– agresywniejsze kleje wzmacniają siłę przyczepności w miejscach kontaktu,
– bardziej elastyczne taśmy dostosowują się do faktury podłoża.
Duże znaczenie na efektywność połączenia ma czystość podłoża – kurz i tłuszcz na powierzchni nie zawsze jest widoczny „gołym okiem”. Zwykłe czyszczenie szmatką ze środkiem odtłuszczającym, zazwyczaj jest wystarczające do przygotowania podłoża do aplikacji kleju.
Kształt podłoża również wpłynie na dobór tak kleju, jak nośnika – dla kształtów o nieregularnych krzywiznach oraz mocno wklęsłych/wypukłych zaleca się taśmy bardzo elastyczne.
Warunków środowiskowych
Temperatura podłoża i kleju podczas aplikacji lub laminowania, jest istotnym czynnikiem wpływającym na jakość połączenia. Ogólnie zalecane jest minimum 10oC.
Należy również wziąć pod uwagę temperaturę, jakiej gotowy produkt będzie poddany podczas eksploatacji. Generalnie rekomendowane są następujące zakresy: kleje na bazie akrylu -40 do 180oC, kleje na bazie kauczuku -25 do 110oC i kleje na bazie silikonu -80 do 250oC.
Kolejne ważne czynniki to wilgotność (czas oraz intensywność narażenia na wilgoć), warunki zewnętrzne (od światła do ekstremalnych warunków atmosferycznych), narażenie na chemikalia (włączając rozpuszczalniki, środki czyszczące i paliwa) oraz ekspozycja na promienie UV (bezpośrednie i pośrednie).
Wymagań względem siły połączenia
Kleje mają wiele właściwości, które są określane i mierzone w zależności od zastosowania. Typowymi cechami są:
– adhezja – molekularna siła przyciągania lub wiązania między klejem a powierzchnią, z którą się styka. Jest ona uzależniona od energii powierzchniowej podłoża i składu chemicznego kleju.
Miara wydajności kleju wyrażana jest w N/25 mm, gdy taśma jest ciągnięta pod kątem 180o, z prędkością 300 mm/min. Zazwyczaj podłożem jest polerowana płytka ze stali nierdzewnej.
Inna wersja tego testu (kąt 90o), używana jest do badań taśm z nośnikiem piankowym.
– przyczepność – właściwość kleju umożliwiająca mu przylegać do powierzchni, przy bardzo niewielkim nacisku i minimalnym czasie kontaktu (qiuck tack). Podczas prób nie jest wywierana na taśmę żadna siła.
Zamiast tego, pętla taśmy obniżana jest na szklaną lub stalową płytkę, aż do uzyskania kontaktu. Następnie odciągana jest z prędkością 300 mm/min.
– kohezja – odnosi się do wewnętrznej wytrzymałości kleju i jego odporności na pękanie lub poślizg, spowodowane zewnętrznymi siłami ścinającymi. Wektor siły skierowany jest w dół i równolegle do powierzchni.
Pomiar podawany jest w minutach, aż do zniszczenia i/lub przemieszczenia się taśmy. Może być ona poddana również testowi „dynamicznego ścinania”, przy pomocy zacisku rozciągającego, poruszającego się z prędkością 2 mm/min.
Konstrukcje taśm
Taśma transferowa/błona klejowa
Warstwa kleju nakładana jest bezpośrednio na obustronnie silikonowany podkład, zapewniający łatwe odwijanie taśmy i możliwość jej aplikacji na różnych podłożach.
– oferuje doskonałe dopasowanie do powierzchni,
– świetnie nadaje się do laminowania materiałów,
– idealna do montażu tabliczek znamionowych i klejenia pianki.
Taśma jednostronna z podkładem
Klej nakładany jest na jednej stronie nośnika, a usuwalny podkład z jedną warstwą silikonu chroni warstwę kleju i umożliwia odwijanie.
– etykiety,
– klejenie folii izolacyjnych.
Taśma dwustronna
Nośnik pokryty jest z obydwu stron klejem i ma jeden podkład, obustronnie pokryty silikonem.
– oferuje zwiększoną wytrzymałość,
– większą stabilność wymiarową,
– łatwiejszy konwerting (wycinanie kształtów);
– bezproblemowe cięcie na żądanej szerokości rolki,
– zapewnia wsparcie dla materiałów elastycznych.
Taśma jednostronna bez podkładu
Klej nakładany jest na jednej stronie nośnika, a druga jego strona powleczona jest silikonem umożliwiającym bezpieczne rozwijanie rolki.
– zapewnia szczelność,
– może stanowić barierę dla wilgoci,
– stosowana do systemów zamykających/pakowych,
– wykorzystywana przy etykietach.
Taśma aktywowana termicznie
Warstwa aktywowana termicznie znajduje się na kleju, który nałożony jest bezpośrednio na obustronnie silikonowanym podkładzie.
– przeznaczona do trudnych do sklejenia materiałów,
– idealna do klocków/nakładek transportowych, podkładek antypoślizgowych i niektórych materiałów wygłuszających.